Dual listing – podwójne notowanie na giełdzie

Pojęcie dual listing odnosi się do spółki, która notuje swoje akcje na drugiej giełdzie, w dodatku do pierwszej giełdy papierów wartościowych. Firmy korzystają z dual listingu, ponieważ przynosi ono wiele korzyści, takich jak dodatkowa płynność, zwiększony dostęp do kapitału i możliwość notowania akcji przez dłuższy czas – jeżeli giełdy, na których akcje są notowane, znajdują się w różnych strefach czasowych. Te plusy przeważają nad głównym minusem, czyli kosztem wejścia na drugą giełdę.

Niektóre giełdy papierów wartościowych mają wiele kategorii notowań dla firm, które chcą być podwójnie notowane, z których każda ma inne wymagania i inne potencjalne korzyści.

Wiele czołowych firm spoza USA wybiera dual listing na giełdach w Stanach Zjednoczonych, ze względu na ogrom rynków kapitałowych w tej największej gospodarce świata. Badania wykazują, że firmy często decydują się na podwójne notowanie w krajach o zbliżonej kulturze do giełdy z pierwszego notowania. Na przykład większość największych kanadyjskich firm jest notowanych również na giełdach w USA.

Oto kilka znanych przykładów dual listing na giełdach:

  1. Rio Tinto (RIO) – brytyjsko-australijski koncern górniczy, który jest notowany na London Stock Exchange (LSE) oraz Australian Securities Exchange (ASX).
  2. BHP Group (BHP) – brytyjsko-australijska spółka górnicza, która również jest notowana na London Stock Exchange (LSE) oraz Australian Securities Exchange (ASX).
  3. Unilever (ULVR, UNA) – brytyjsko-holenderska firma konsumencka, której akcje są notowane na London Stock Exchange (LSE) i Euronext Amsterdam.
  4. Nokia (NOKIA, NOK) – fiński producent telefonów komórkowych i technologii komunikacyjnych, który jest notowany na Nasdaq Helsinki oraz na New York Stock Exchange (NYSE).
  5. ArcelorMittal (MT, AMS) – międzynarodowy koncern stalowy, który jest notowany na Euronext Amsterdam i New York Stock Exchange (NYSE).
  6. BP (BP) – brytyjski koncern naftowy, który jest notowany na London Stock Exchange (LSE) oraz New York Stock Exchange (NYSE).
  7. GlaxoSmithKline (GSK) – brytyjski gigant farmaceutyczny, który jest notowany na London Stock Exchange (LSE) oraz New York Stock Exchange (NYSE).
  8. Sony (SNE, 6758) – japoński producent elektroniki i technologii, który jest notowany na Tokyo Stock Exchange oraz New York Stock Exchange (NYSE).
  9. Alibaba (BABA) – chińska firma zajmująca się handlem elektronicznym, która jest notowana na Hong Kong Stock Exchange (HKEX) oraz na New York Stock Exchange (NYSE).
  10. Royal Dutch Shell (RDSA, RDSB) – brytyjsko-holenderski koncern naftowy, który jest notowany na London Stock Exchange (LSE), Euronext Amsterdam oraz New York Stock Exchange (NYSE).
  Paradoks, efekt i dobra Giffena z przykładami

Warto zauważyć, że istnieją różne rodzaje dual listing, a niektóre spółki mogą być notowane na jeszcze większej liczbie giełd na całym świecie. Notowanie na wielu giełdach może pomóc spółkom w zwiększeniu swojej międzynarodowej ekspozycji i zdobyciu nowych inwestorów.

Dodaj komentarz