Czym jest opcja binarna?

Opcja binarna, a więc pojedyncza opcja egzotyczna, charakteryzuje się stałą wysokością świadczenia dla kupującego tę opcję. Wysokość świadczenia sprzedawcy jest ściśle określana w chwili zawierania umowy kontraktu na te opcje, jest ono wypłacane pieniężnie lub niepieniężnie. Cieszą się dużą popularnością wśród nabywających opcje, wynikającą z ich prostoty w porównaniu do innych opcji egzotycznych.

Opcje binarne dzielą się też na opcje europejskie i amerykańskie. Jeśli kupujemy europejską opcję binarną, to cena rynkowa instrumentu podstawowego jest powiązana z kursem realizacji w terminie wygaśnięcia opcji, zmiany ceny danego instrumentu do terminu wygaśnięcia nie są więc istotne. W przypadku opcji amerykańskich, gdzie w najbliższym momencie, kiedy opcja jest „w pieniądzu” sprzedawca ma obowiązek wypłacić świadczenie na rzecz kupującego.

Wyróżniamy dwa rodzaje opcji binarnych: standardowe i złożone. Te pierwsze są z grubsza ujmując „zakładem”, jaki zostaje zawarty pomiędzy kupującym a sprzedawcą opcji dotyczącym przyszłej wartości instrumentu podstawowego.

Dodaj komentarz